История
История на Окръжен съд - Ловеч
Броени дни след освобождението на Ловеч на 22 август 1877 година в града се създава съдебен съвет. Поради липсата на достатъчно юристи, първите избрани съдии са хора без юридическо образование, но с достатъчно авторитет в обществото, за да отсъждат при спорове.
Съдебният съвет в Ловеч е избран на 31 август 1877 година. Негов пръв председател е свещеник Тодор Мишаков, а членове – Анастас Т. Кунчев и Яким Шишков. Основните му отговорности са решаването на граждански и углавни дела без политически характер.
Година по-късно, на 24 август 1878 г. руският императорски комисар княз Александър Дондуков-Корсаков утвърждава „Временни правила за устройство на съдебната част в България“. Те са разпратени, освен до всички съдебни съвети в страната, и до окръжните началници. В писмо на Търновския губернатор №3610 до ловешкия окръжен началник от ноември 1878 г. е посочено, че „Временните правила“ започват да се прилагат от деня на получаването им в съда. Именно в това писмо е упоменато, че „съдебните съвети.. отсега нататък трябва да се наричат Окръжни съдове“.
Първите протоколи от заседания на Ловешкия окръжен съд са още от 2 януари 1879 година. Делата, които се разглеждат, са предимно граждански – за дългове, делба, влизане във владение на имоти и др.
Официалното откриване на съда е на 13 януари 1879 година.
В окръжният съд са разглеждани и обжалвани решения на мировите /околийски/ съдилища. До тях се отнасят и по-големи наказателни и граждански дела.
Председатели на съда през годините са били Н. Лафчиев, К. Панайотов, Ив. Икономов, Х. Ангелов, Ц. Кавалов, Н. Стойнов, Ив. П. Димитров, Д. Митев и други.
През годините съдът е претърпявал редица трансформации – в околийски, миров, окръжен, областен.
Колективът на Окръжен съд - Ловеч в края на 1934 г.
Настоящият статут на Окръжен съд - Ловеч е утвърден от 1 април 1959 г.
В началото на 2024 г. в Окръжен съд – Ловеч работят 11 съдии, от които 1 председател и двама заместник-председатели, 1 съдебен помощник и 30 съдебни служители.