C C C C A+ A A- X

Проекти

КОНЦЕПЦИЯ

на Образователната програма „Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури", реализирана съвместно от Висш съдебен съвет и Министерство на образованието и науката

(актуализирана срешение на Пленума на ВСС по протокол № 2/04.02.2021 г., неразделна част от Споразумение за сътрудничество между Висшия съдебен съвет и Министерство на образованието и науката, подписано на 31.03.2021 г.)

 

     Образователната програма „Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" (Програмата) се реализира съвместно от Висш съдебен съвет (ВСС) и Министерство на образованието и науката (МОН) и е насочена към учениците, с цел повишаване на тяхната информираност за структурата, функциите и значението на съдебната власт в Република България

      Основни цели на Програмата

  • Обогатяване познанията на учениците относно статута, структурата и функциите на съдебната власт в Република България;
  • Формиране на правна грамотност и култура;
  • Превенция на детското насилие и на детската престъпност;
  • Повишаване степента на спазване на законите;
  • Постигане на разбираемо и отворено към обществото правосъдие;
  • Повишаване на доверието в съдебната власт;
  • Реализиране на гражданското образование на практика;
  • Усъвършенстване на компетентностите на работещите по Програмата педагози и магистрати;
  • Укрепване на междуинституционалното сътрудничество за насърчаване на творческите търсения и изяви на учителите и учениците;
  • Участие в национални програми и проекти с международно финансиране;
  • Включване в Програмата на представители на местната и изпълнителната власт, на институцията на Омбудсмана, неправителствени организации и други, ангажирани с проблемите на децата.

      Обхват на Програма

     Провежда се в училища - партньори, в рамките на учебната програма по „Гражданско образование" за XI и XII клас, в „Часа на класа" за учениците от V - XII клас, и/или във факултативни часове за V - XII клас.

       Програмата се изпълнява в определени от МОН училища-партньори, които могат да бъдат предложени и от органите на съдебната власт (ОСВ), предвид установени контакти и сътрудничество. Районните, окръжните, административните, военните, апелативните съдилища, Специализиран наказателен съд и Апелативен специализиран наказателен съд е препоръчително да изберат различни училища-партньори, като работят самостоятелно или в сътрудничество с прокурори от апелативните, Апелативна специализирана прокуратура, Военно-апелативна, окръжните прокуратури, Специализирана прокуратура, военно-окръжни прокуратури, районните прокуратури и техните териториални отделения, както и следователи от следствените отдели в окръжните прокуратури и Следствения отдел в Специализираната прокуратура.

      Програмата може да се реализира индивидуално или съвместно от ОСВ в едно или повече училища. По преценка на лекторите се осъществява с ученици от паралелки на съответния клас или със сборни групи по паралелки, включително с ученици от различни класове.

      Срок на провеждане

     Програмата се провежда в срока на Споразумението за сътрудничество между ВСС и МОН по график, съгласуван с училищата -партньори за всяка учебна година.

      Целева група

      Ученици от V до XII клас, съгласно сключеното Споразумение за сътрудничество между ВСС и МОН.

      Лектори и координатори

      Лекторите и координаторите от органите на съдебната власт се определят на доброволен принцип, както следва:

  • Съдии от районните, окръжните, административните, военните, апелативните съдилища, Специализиран наказателен съд и Апелативен специализиран наказателен съд; прокурори от апелативните, Апелативна специализирана прокуратура, Военно-апелативна, окръжните прокуратури, Специализирана прокуратура, военно-окръжни прокуратури, районните прокуратури и техните териториални отделения, както и следователи от следствените отдели в окръжните прокуратури и Следствения отдел в Специализираната прокуратура.
  • Съдебни служители от ОСВ, включително на длъжност „Връзки с обществеността".
  • Членове на ВСС.

      Министерството на образованието и науката определя координатори от Регионалните управления на образованието (РУО). По преценка на лекторите и координаторите се допуска участие в Програмата на представители на местното самоуправление и изпълнителната власт, неправителствени организации, Омбудсмана, обществени посредници и други структури, ангажирани с проблемите на децата.

      Препоръчително сътрудничество с:

  • Представители на съдебната власт, органите на местното самоуправление и изпълнителната власт
  • Неправителствени организации
  • Омбудсмана и обществени посредници
  • Централни и регионални медии
  • Училищни настоятелства и родителски организации

     Описание на Програмата

     Програмата се осъществява под формата на лекционен курс, видео-уроци, открити уроци, интерактивно обучение, представяне на конкретни казуси от практиката (включително от личния опит на учениците в училище и извън него), както и чрез учебни/образователни посещения в съдилищата и прокуратурите и провеждане на информационни турове в съдебни зали, регистратури, съдебни деловодства, кабинети, специализирани помещения за разпит на малолетни и непълнолетни лица, места за задържане; запознаване със съдебни дела и съдебни актове, представяне на различните видове дела и папките (приложение № 5 към чл. 82, ал. 1 от ПАС, обнародван в Държавен вестник, бр. 68 от 22.08.2017 г.), създаване на аудио-визуални и интерактивни продукти, презентации, организиране на изложби с ученически творби.

   При необходимост заниманията с учениците се провеждат и в дистанционна форма (синхронно и асинхронно) на обучение. ВСС и МОН предоставят възможност и насърчават всяка проява на творчески и иновативни подходи в работата с учениците. По преценка на лекторите и след съгласуване с координаторите от РУО се включват нови, допълват или заменят теми, съобразно интереса и възрастта на учениците.

     След координация с училищата-партньори в учебно и/или извънучебно време се организират учебни посещения, като съобразно възрастта на учениците се осигурява присъствие на открито съдебно заседание и/или участие, или наблюдение на симулативен процес, симулирани действия по разследване в предварително подготвени условия; решаване на казуси; видеоконферентна връзка с друг ОСВ; срещи и/или дискусии с магистрати; демонстрация на процесуални действия в досъдебната и/или съдебна фаза; викторини; конкурси за есе, рисунка, плакат, изработка на аудио- и/или видеоматериали, презентации и други. Препоръчително е представяне на съдебни дела по интересни и разбираеми за учениците казуси, свързани с тяхното ежедневие. Като лектори или участници в инициативи по Програмата могат да бъдат поканени държавни и частни съдебни изпълнители, съдии по вписванията, вещи лица, представители на отдел „Закрила на детето" към регионалните дирекции „Социално подпомагане", инспектори от детските педагогически стаи, адвокати, юрисконсулти, служители в областните дирекции и териториални звена на ГД „Охрана" и други.

      Информация за училищата-партньори и ОСВ, участници в Програмата, включително имената и длъжностите на лекторите и координаторите - магистрати и съдебни служители, се предоставя ежегодно във ВСС, в срок до 30 октомври. В същия срок МОН изготвя справка за координаторите от РУО, които подпомагат ОСВ при избор на училища-партньори и оказват необходимата организационна и методическа помощ.

       Информацията за училищата-партньори, участващите органи на съдебната власт, лектори и координатори се публикува на интернет сайта на ВСС в раздел „Пресцентър", подраздел „Образователна програма".

     Органите на съдебната власт своевременно предоставят на комисиите по атестирането и конкурсите към колегиите на ВСС, информация за магистратите, участващи в Програмата, с оглед нейното отразяване в атестационните им оценки, съгласно решение на ПВСС по протокол № 34/29.08.2016 г., т. 6.5.

     Координаторите от ОСВ са лицата за връзка с ВСС. Те изготвят график и организират провеждането на Програмата във взаимодействие с училищата-партньори и координаторите от РУО. Отчитат всеки етап от нейното изпълнение и предоставят информация в началото, в края на учебната година и при необходимост, както следва:

  1. Ежегодно - в срок до 30 октомври, в табличен вид по образец се посочват данни за лекторите и координаторите от ОСВ, училищата-партньори, броя и класа на обхванатите ученици, формата на участие - самостоятелно или съвместно с друг ОСВ, планираните лекции и мероприятия и график за провеждането им.

     Изпращат се мотивирани заявки за необходимия финансов ресурс, във връзка с реализирането на Програмата (награден фонд, дейности, образователни, информационни и рекламни материали).

  1. Ежегодно - в срок до 15 юли, се отчитат с доклад-анализ проведеният лекционен курс и съпътстващи инициативи; броят и класът на обхванатите ученици; добри практики; проблеми и затруднения; препоръки и предложения за развитие; резултати от проведени анкети за
    установяване интереса и оценката на учениците - полезност на темите, придобити знания, достъпност на езика, определяне на нови теми и други; съчетаване на информационната кампания „Ден на отворените врати" с етапи на Програмата. Към доклада се прилагат образци на създадени образователни, информационни и рекламни материали и копия на медийни публикации. В същия срок се изпращат предложения за допълване или отпадане на теми.
  2. По преценка на координаторите се изпраща на електронната поща на сектор „Връзки с обществеността" в АВСС - pkp@vss.justice.bg, информация или линк към медийни публикации, както и към публикувани от ОСВ анонси, прессъобщения и снимки, с цел тяхното популяризиране чрез различни информационни канали (интернет сайта на ВСС, раздел „Пресцентър", подраздел „Образователна програма"; Facebook страницата на ВСС; медии и други).

      Примерни теми на Програмата

      1. Разделение на властите според Конституцията на Република България. Независимост на съдебната власт.
      2. Функции на съдебната власт. Структура на съдебната система. Висш съдебен съвет.
      3. Представяне на професиите „съдия", „прокурор", „следовател" и запознаване със статута на магистратите.
      4. Законът - права и отговорности. Законът и справедливостта.
    5. Наказателно правосъдие. Престъпление (против личността и против собствеността) и нарушение. Съучастие. Наказателно отговорни лица. Наказание - понятие, цел, видове. Престъпления.
      6. Как може да защитим правата си чрез съдебните институции? Видове съдебни услуги. Достъп до правосъдие.
    7. Детско правосъдие. Малолетни и непълнолетни лица - свидетели, жертви и извършители на престъпление. Домашното насилие. Участие в съдебни процедури. Синя стая. Органи, които могат да предложат подкрепа и защита. Как да се предпазим да не станем жертва на престъпления?
      8. Основни положения в законодателството, свързани със статута на учениците - права и задължения. Правила за поведение в училище.
     9. Детското насилие (агресията в училище). Наказателна отговорност на непълнолетните. Хулигански прояви на непълнолетни лица и последици. Възпитателни мерки за деца при противообществени прояви, начини и места за прилагането им.
  10. Децата и компютърните/кибер престъпленията. Опасностите в интернет и социалните мрежи. Защита на личните данни в интернет пространството.
    11. Наркотиците - лесният начин да изгубиш свободата си. Превенция срещу употребата на наркотични вещества. Престъпления, извършвани от наркозависими лица.
    12. Трафик на хора.
    13. Пътно-транспортни престъпления и нарушения.
    14. Престъпления против данъчната система.
    15. Що е гражданско правосъдие. Договорни отношения. Видове договори.
    16. Право на собственост и други вещни права. Защита при нарушаването им.
    17. Некоректно и вредоносно използване на чужди лични данни.
    18. Сключване на трудов договор и постъпване на работа. Защита на трудовите права.
  19. Същност на договора. Правна уредба на договора. Видове договори. Сключване и изпълнение на договора. Неизпълнение на договора. Неустойка.
   20. Регистриране на търговец.

     Очаквани резултати от провеждането на Програмата сред учениците

  1. Повишаване правната култура на учениците.
  2. Прилагане на устойчив модел на проактивна комуникация на съдебната власт с местната общност.
  3. Реализиране на един от елементите на гражданското образование на практика.
  4. Стимулиране интереса на учениците към правото и професионално ориентиране в юридическите науки.
  5. Повишаване на информираността на учениците за съдебната власт, включително чрез придобиване на преки и непосредствени впечатления от срещи със съдии, прокурори и следователи.
  6. Изграждане на ценностно отношение към закона и ограничаване на негативните модели на поведение.
  7. Надграждане на Програмата, постигане на устойчивост, разширяване на обхвата и усъвършенстването й.
  8. Иницииране на промени в учебните програми на училищата и университетите с цел осигуряване на възможност за запознаване на учениците и студентите с функциите и дейността на съдебната власт, чрез организирани посещения и лекционни програми, включващи активното участие на съдии, прокурори и следователи.
  9. Укрепване независимостта на съдебната власт и утвърждаване на върховенството на закона.

Крайната цел, която Програмата си поставя, е утвърждаването й в избираемите (като елемент от гражданското образование) и факултативните часове в училищното образование, както и като тема от учебното съдържание на „Часа на класа" в учебните планове на българското училище.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемам Отказ Повече информация