Районен прокурор обясни на седмокласници как и защо се разследват престъпления, свързани с наркотици
Държането на наркотици, което може да е след придобиване, произвеждане или преработване, както и разпространението на такива вещества се преследват от закона, защото са опасни за здравето и за обществения ред. Така започна лекцията пред ученици от VII клас на ОУ „Васил Левски“ в Ловеч, която се провежда в рамките на Образователната програма на ВСС и МОН.
Прокурор Бойко Василев от Районна прокуратура – Ловеч разясни, че пристрастяването към дрогата и нуждата да се набави поредната доза може да подтикне зависимия към извършване на престъпления – от кражби до убийство. Дори и да не се стигне до там, употребата на наркотици почти винаги разрушава живота не само на пряката жертва, но и на близките ѝ. А отказването от тази зависимост е едно от най-трудните неща на света, посочи прокурорът.
„В природата на всеки, особено на млад човек, е да опита нещо ново, да се поддаде на внушения. Или да се опита да „избяга“ от проблем, като се обърне към наркотиците. Но това не решение – напротив, проблемът се задълбочава и може да ви погуби. Затова моят съвет е – по-добре си изстрадайте проблема, отколкото да посегнете към наркотици“, обърна се към седмокласниците Василев.
Според ученичка непълнолетните посягат към дрогата, защото се мислят за големи, за зрели… но всъщност не са.
Съучениците ѝ споделиха, че са чували от свои близки и приятели за такива случаи, а други – че знаят и дори са виждали техни съседи да употребяват или разпространяват наркотици.
В последните няколко години в Ловешко са разкрити няколко нарколаборатории, оборудвани за милиони левове, разказа прокурор Василев. Въпреки това борбата с разпространението на наркотици си остава основно предизвикателство пред правоохранителните органи.
Едно от най-често срещаните престъпления у нас е шофирането след употреба на упойващи вещества. Лекторът обясни, че то се установява с полеви тест, който отчита вещества, включени в някой от списъците на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични. Тези списъци се изготвят от държавата и съдържат наименования на субстанции, които имат доказано психоактивно действие, могат да предизвикат състояние на зависимост и т.н.
Възможно е тестът да отчете употреба на забранени вещества, без проверяваният да е използвал такива, обясни прокурорът. Причината е, че различни лекарства съдържат съставки, които са включени в забранителните списъци.
Едно от големите предизвикателства в борбата с наркотиците е, че непрекъснато се създават нови субстанции, които, докато бъдат включени в списъците с високорискови вещества, съвсем законно се разпространяват.