Ефективни присъди за подсъдими бяха произнесени в симулиран съдебен процес в съдебна зала на Окръжен съд – Ловеч
Десетокласници от Профилирана езикова гимназия „Екзарх Йосиф I” – Ловеч влязоха в ролите на участници в съдебен процес. С него завърши лекционният курс по Образователната програма на ВСС и МОН „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. За да се стигне до реализацията на симулирания съдебен процес, през учебната 2025/2026 година учениците се срещаха с магистрати от Окръжен съд – Ловеч и Районна прокуратура – Ловеч. По време на тези срещи на децата бяха обяснени устройството и функциите на съдебната система у нас, задълженията и правомощията на съдии и прокурори, как се разследва едно престъпление, как се защитават права в съд
С помощта на стажантите в Районна прокуратура – Ловеч Даниела Димитрова и Александър Тихолов, учениците се запознаха с отделните етапи и процедури в наказателното производство и приложиха на практика наученото.
Съдебен състав от председател и двама съдебни заседатели разгледа наказателно дело от общ характер с трима подсъдими. Двама от тях са обвинени, че са проникнали в банка и са присвоили голяма сума пари, а техен приятел им е помогнал, като е осигурил с автомобила си оттеглянето им от местопроизшествието. И вероятно е нямало да бъдат толкова бързо установени, ако полицейски патрул, след преследване, не е задържал шофьора заради положителен полеви тест за наркотици.
В съдебната зала подсъдимите и техният защитник бяха категорични, че не са извършили това, в което ги обвини представителят на държавното обвинение, и оборваха твърденията му. Според прокурорът по делото събраните доказателства очертават логична връзка между подсъдимите и извършеното престъпление.
След като разгледа представените доказателства и изслуша свидетелите, вещо лице и самите подсъдими, съдът се оттегли на тайно съвещание, за да се произнесе с присъда. Тя беше осъдителна и предвиждаше ефективно наказание лишаване от свобода.
Разиграването на симулирания процес целеше учениците да придобият по-ясна представа за смисъла на наказателното правораздаване. И. ф. районен прокурор на Районна прокуратура – Ловеч Николай Буровски, който беше и основен лектор по Образователната програма през тази година, даде висока оценка за подготовката на десетокласниците, като подчерта приноса на стажантите в РП – Ловеч.
В края на последното си посещение в съда за учебната 2025/2026 г. десетокласниците от ПЕГ „Екзарх Йосиф I” получиха и своите удостоверения за участие в Образователната програма на Висшия съдебен съвет (ВСС). Към тях имаше и информационни брошури, осигурени от ВСС.