Наказателната отговорност – акцент на последната лекция за 2023 г. по Образователната програма, която Окръжен съд – Ловеч реализира
С лекция за наказателното правосъдие приключиха срещите на възпитаниците на ПЕГ „Екзарх Йосиф I” с ловешки магистрати за календарната година. Дискусиите са в рамките на Образователната програма на ВСС и МОН „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“.
В средата на декември 2023 г. съдия Пламен Пенов от Окръжен съд – Ловеч разясни на учениците от 10 клас на гимназията въпроси, свързани с наказателното преследване, наказателната отговорност, видовете съучастие в престъпление, какво е престъпление, какви са наказанията и техните цели.
Още в началото на лекцията съдията цитира дефиницията за престъпление, посочена в чл. 9 от Наказателния кодекс, като обърна внимание, че всички видове престъпления са посочени именно в този закон. Тоест – ако едно действие или бездействие не е упоменато в НК, не е престъпление.
С примери от известни сред обществото казуси магистратът обясни разликата между различните видове съучастие в престъпление, както и как се определя наказанието в такива случаи.
Внимание беше обърнато и на наказателната отговорност – кой и при какви обстоятелства я носи. Десетокласниците чуха, че малолетните лица – деца под 14 г. не носят наказателна отговорност. За тях се прилагат мерките по Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.
14-18-годишните носят наказателна отговорност, но за тях наказанията са намалени. Няма „доживотен затвор“, а продължителността на „лишаването от свобода“ е редуцирано в сравнение с наказанието за пълнолетните. Това е така, защото в криминологията се приема, че престъпните прояви при децата са в резултат от занемаряване, тормоз или лоша компания, обясни съдия Пенов. Затова и основните цели при налагането на наказание на непълнолетните е те да бъдат превъзпитани и подготвени за общественополезен труд.